Parapety kamienne – szykowne wykończenie wnętrz

Do wykonania parapetów stosuje się obecnie różne rodzaje materiałów, które mogą być także indywidualnie dopasowane do charakteru wnętrza. Tam, gdzie celem jest uzyskanie eleganckiego wykończenia, warto postawić na parapety z kamienia naturalnego. Parapet wewnętrzny to element przeznaczony do montażu pod oknem. Ma on na celu zapobiegać przesiąkaniu wody na podłogę, ale również pomaga w rozprowadzaniu ciepłego powietrza z kaloryferów po wnętrzu. Dzisiaj parapety pełnią także funkcję dekoracyjną.

Co wyróżnia parapety z kamienia?

Kamienne parapety mają w sobie niesamowity szyk, dlatego doskonale nadają się do wykańczania tych wnętrz, w których nacisk kładzie się na ich elegancję, prestiż. Kamień od wieków uznawany jest za luksusowy materiał wykończeniowy, a wykonane z niego parapety doskonale wpisują się w ten właśnie trend. Oczywiście, parapety kamienne są także bardzo wytrzymałe i trwałe – mogą posłużyć przez wiele lat. Są odporne na wysokie i niskie temperatury, ogień, nie można ich łatwo zarysować, a także nadają się do renowacji. To powoduje, że zamontowanie kamiennych parapetów to wybór doskonały dla osób doceniających ponadczasową jakość. Z tych samych względów kamień używany jest także do produkcji innych elementów wykończeniowych – blat z kamienia czy posadzka także posłużą latami.

Z jakich kamieni wykonuje się parapety kamienne?

Najczęściej parapety kamienne wykonuje się z granitu. To najpopularniejszy kamień użytkowy stosowany w domach, mieszkaniach, a także w innych budynkach – komercyjnych, użytkowych, a nawet przemysłowych. Granit jest dostępny w różnych wzorach i kolorach do wyboru. Charakteryzuje się swoją ziarnistą strukturą, która powoduje, że jest tak efektowny. Parapety kamienne wykonać można też z innych typów materiałów, na przykład z marmuru, który ma bardziej delikatną estetykę. Także tu do wyboru jest wiele kolorów.

Rodzaje parapetów kamiennych

Kamienne parapety wykonuje się z kamieni surowych, odpowiednio obrobionych, ale również z konglomeratu kamiennego. Nie należy mylić ich ze sobą, ponieważ są to dwa różne typy materiałów. Kamienie surowe to zwykłe kamienie, które wyglądają tak, jak stworzyła je natura. Obróbka polega wtedy na właściwym wycięciu i oszlifowaniu kamienia, który potem montowany jest przy oknie. Druga opcja, czyli parapety z konglomeratu kamiennego składają się także z kamienia, ale w formie mączki zmieszanej z żywicami. Dzięki temu powstają także estetyczne parapety, lecz nie mają one wyglądu kamienia naturalnego. Ich zaletą jest jednak przystępna cena.