Czy soczewki jednodniowe to dobry wybór?

Soczewki to komfortowa alternatywa dla okularów, dlatego też dzisiaj nosi je coraz więcej osób. Czy w takim przypadku warto zdecydować się na soczewki jednodniowe?

Soczewki kontaktowe to szeroka gama produktów przeznaczonych dla osób z wadami wzroku różnych typów – krótkowzrocznością, dalekowzrocznością, astygmatyzmem. Największą popularnością cieszą się soczewki miękkie, które w dotyku przypominają cienki plasterek żelowego materiału. Są one nakładane bezpośrednio na oko – pozwalają wtedy na odpowiednią korekcję wzroku.

Soczewki jednodniowe – na jeden raz

Producenci soczewki kontaktowych mogą zaoferować swoim klientom szeroką gamę tego typu artykułów. Najczęściej dzielone są one pod względem czasu noszenia soczewek, a mianowicie do wyboru mamy:

  • soczewki jednodniowe
  • soczewki dwutygodniowe
  • soczewki miesięczne
  • soczewki kwartalne

Okuliści, optycy, a także optometryści jednogłośnie wskazują, że dla osób z wadami wzroku zdecydowanie najlepsze będą soczewki jednodniowe. Dlaczego? Soczewki jednodniowe, czyli te, które przeznaczone są do noszenia na jeden dzień, są najbardziej higieniczne. Każdego dnia zakłada się nową, świeżą parę, która nie posiada na sobie zanieczyszczeń. Chociaż zanieczyszczenia te są zmywane z soczewek wielorazowych z użyciem specjalnych płynów, to jednak nawet niewielkie błędy użytkownika mogą przełożyć się na zwiększone ryzyko infekcji oka, które mogą stanowić także poważne zagrożenie dla wzroku.

Ile kosztują soczewki jednodniowe?

Soczewki kontaktowe jednodniowe to zatem najlepsza opcja. Warto jednak wskazać także na ich wady. Główną z nich jest wysoka cena, jaką trzeba za nie zapłacić. Ile kosztują soczewki jednodniowe? Ceny zależne są przede wszystkim od wybranego producenta. Najtańsze soczewki jednodniowe to koszt około 30-35 złotych a opakowanie składające się z 30 sztuk soczewek. Lepsze marki to jednak większe wydatki – wtedy ceny mogą dochodzić nawet do 60 złotych za 30 sztuk soczewek jednodniowych. Dokładne informacje o cenach za soczewki jednodniowe i soczewki innych typów można znaleźć w sklepach on-line.